10.06.2024

Čehova teātris Dženovā. Poēzijas festivāls Itālijā tiek atklāts ar Imanta Ziedoņa dzeju

Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktores Danas Bjorkas vēl pirms pandēmijas dzimusī iecere – doties viesizrādēs uz Itāliju – 2023. gada vasarā no idejas pārtapa par konkrētu plānu: par teātra izrādēm ieinteresējās lielākais un vecākais poēzijas festivāls Itālijā “Parole spalancate”, kuram 2024. gadā bija plānots notikt 30. reizi. Gala iznākumā festivāla organizatoru izvēle krita par labu Elmāra Seņkova izrādei “Graņonka”, kura jau 13 gadus pulcē pilnas zāles.


Viesizrādes grupa izlidoja uz Dženovu 6. jūnijā. Atsaucoties festivāla organizatoru aicinājumam, Dana Bjorka uzstājās atklāšanas ceremonijā, kas norisinājās Dodžu pils pagalmā (tā ir viena no nozīmīgākajām vēsturiskajām ēkām Dženovā un viens no šīs pilsētas aktīvākajiem kultūras centriem) un pulcēja daudz viesu. To vidū bija itāļu un ārzemju pasaules līmeņa kultūras darbinieki, piemēram, slavenā aktrise Anna Galjēna un čella virtuozs Džovanni Ričardi. Festivāla direktors Klaudio Pocani lūdza Danu nolasīt kāda latviešu dzejnieka sacerējumu, un viņa izvēlējās Imantu Ziedoni – vienu no zīmīgākajiem Latvijas māksliniekiem. Uz skatuves teksti izskanēja oriģinālvalodā, lai klausītāji varētu pilnībā novērtēt dzejas melodiju, kā arī tika nodrošināts tulkojums itāļu valodā. Ikvienu no četriem dzejoļiem publika klausījās ar neatslābstošu uzmanību un apbalvoja ar aplausiem, un, spriežot pēc tam sekojošajiem komentāriem un komplimentiem, Imanta Ziedoņa daiļrade klausītājus ne tikai neatstāja vienaldzīgus, bet arī izraisīja patiesu vēlmi iepazīt šo dzejnieku tuvāk.


7. jūnijā šajā pašā Dodžu pilī jau no rīta darbojās Čehova teātra montētāji un tehniķi, gatavojot dekorācijas un aparatūru. Viņu darbošanās izraisīja lielu interesi garāmgājējos, kuru bija ne mazums: Dodžu pils ir atvērta pilsētniekiem un tūristiem, līdz ar to dažāda vecuma skatītāji, cits citu nomainot, izrādei bija jau montāžas laikā. Turklāt daudzi labprāt paņēma līdzi īpaši viesizrādei gatavoto bukletu itāļu un angļu valodā, lai tuvāk iepazītos ar Čehova teātri un tā repertuāru. 


Viesizrāde “Graņonka” notika tās pašas dienas vakarā. Pēc savas būtības uzvedums daudzējādā ziņā balstās uz improvizāciju noteikta scenārija rāmjos, un šajā reizē daudzām replikām bija “Itālijas aromāts”: sākot no norādēm uz literatūru un mūziku un beidzot ar atsevišķiem vārdiem itāļu valodā. 


Dana Bjorka, kura izrādē spēlē vienu no lomām, atzīmē: “Tas bija ļoti specifisks, augstākās sarežģītības pakāpes izaicinājums: spēlēt atklātā laukumā, kolonnu ieskautā 14. gadsimta ēkas pagalmā, ne šalcošu, bet mutuļojošu Dženovas laukuma dzīvi pieņemot kā faktu un izrādes laikā garāmejošus vai pienākošus cilvēkus – kā normu. Pēc izrādes itāļu publika patiesi priecājās par iepazīšanos ar Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātri: arī viņiem tā bija ļoti interesanta, spilgta pieredze. Taču vispatīkamākais ir tas, ka skatītāju vidū bija arī Dženovas Nacionālā teātra pārstāvji, kuri pēc vakara izrādes stingri apstiprināja jau iepriekš abu teātru iezīmētos nodomus: lielās formas viesizrāžu apmaiņu 2025. gada maijā. Mēs jau tagad priecājamies par septembrī Rīgā gaidāmo tikšanos ar itāļu teātra vadību, lai atlasītu iestudējumus atkārtotajai vizītei Dženovā – šoreiz jau, lai uzstātos uz profesionālā teātra lielās skatuves.”


Izrāde pa to laiku ir atgriezusies mājās, un jau 9. augustā to atkal varēs skatīt Rīgā. Savukārt 10. jūnijā Čehova teātris savā galerijā atklāj jaunu izstādi, kurā tiks eksponēta Voldemāra Johansona darbs “My Feed”, bet tas jau ir cits stāsts – nāciet apskatīt!


Satiekamies Čehovā!

ADRESE:
Kaļķu iela 16
Rīga, LV-1050, Latvija
mct@mct.lv

KASES DARBA LAIKS VASARĀ:

Otrdiena – sestdiena: no plkst. 12:00 līdz plkst. 18:00 (izrādes dienās, kurās ir izrāde plkst.19:00, kase strādā līdz plkst. 19:00)

Pirmdiena, svētdiena: kase ir slēgta.

Tālr.: +371 67 22 53 95
biletes@mct.lv

 

 

MĀRKETINGA NODAĻA:
marketings@mct.lv


ADMINISTRĀCIJA:
Biļešu rezervēšana, kolektīvie pieteikumi,
informācija par atceltajām un pārceltajām izrādēm:
Tālr.: +371 20 37 25 13
administracija@mct.lv

Mājaslapā publicēto foto un video materiālu izmantošana pieļaujama tikai ar teātra rakstisku atļauju.

©MIHAILA ČEHOVA RĪGAS KRIEVU TEĀTRIS

SĪKDATŅU POLITIKA

PRIVĀTUMA POLITIKA

VIDEO NOVĒROŠANA

FOTOGRAFĒŠANA UN FILMĒŠANA